Zdrowa dieta chroniąca przed miażdżycą
Aby uchronić się przed miażdżycą trzeba zdecydowanie postawić na zmiany w codziennej diecie, bo niewłaściwa dieta to główny czynnik powstawania płytki miażdżycowej.
Zdrowa dieta chroniąca przed miażdżycą to dieta zbliżona do diety śródziemnomorskiej.
Filarami tej diety są warzywa i owoce ale także produkty zbożowe mniej przetworzone jak np. ciemne pieczywo wytworzone z mąk pełnoziarnistych, płatki zbożowe, kasza gryczana czy jęczmienna. Trzeba wiedzieć, że jedzenie warzyw i owoców obniża poziom „złego” cholesterolu oraz ciśnienie krwi.
Dietetycy uważają jednak, że należy ograniczyć pieczywo, ponieważ taka dieta jest bogata w węglowodany, a te powodują wysokie stężenie glukozy we krwi. Sytuacja taka może aktywować stan zapalny w błonie wewnętrznej tętnicy. Jeżeli zapalenie jest przewlekłe, czyli trwa długo, to zwiększa sie ryzyko powstania miażdżycy.
Dieta, która dostarcza 80 -120 g węglowodanów na dzień, jest najlepsza pod tym względem. Oczywiście muszą to być prawdziwe źródła węglowodanów, czyli nieprzetworzone.
Nie powinniśmy jednak całkiem unikać produktów pochodzenia zwierzęcego. Są one najlepszym źródłem witamin B6, B9 i B12. Jeśli mamy niedobór którejś z tych witamin, to wzrasta stężenie homocysteiny we krwi, która jest udowodnionym czynnikiem warunkującym powstawanie miażdżycy.
Ważną kwestią w walce z miażdżycą jest też zwiększenie spożycia witaminy C, najlepiej naturalnej witaminy C. Dowiedziono, że przy niskim jej stężeniu rośnie ryzyko utleniania cholesterolu LDL w organizmie. A tylko taki cholesterol, czyli utleniony, przyczynia się do rozwoju płytki miażdżycowej. Ponadto witamina C zwalcza wolne rodniki, więc wzmacnia obronę antyoksydacyjną organizmu. To ważne zwłaszcza podczas smażenia produktów spożywczych. Powinniśmy unikać dłuższego smażenia, ponieważ podczas długiej obróbki termicznej powstają produkty zaawansowanej glikacji , które przyczyniają się do powstawania zmian miażdżycowych w śródbłonku tętnic, czyli tam, gdzie rozpoczyna się proces miażdżycy. Witamina C jest też przydatna podczas spożywania gotowych produktów spożywczych, które już same w sobie mają utlenione kwasy tłuszczowe, np. wyroby cukiernicze, chipsy, pizza, prażona kukurydza. Chroni ona przed stresem oksydacyjnym, który jest głównym czynnikiem procesu miażdżycowego.
Z czynników niezwiązanych z dietą, a mających wpływ na ograniczenie powstawania zmian miażdżycowych zaliczyłbym też zaniechanie palenia tytoniu. Dowiedziono, że palenie zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca, miażdżycy tętnic szyjnych, nerkowych i kończyn dolnych.
Warto też zwrócić uwagę na zdrowy, lepszy sen. To w czasie snu tętnice ulegają rozkurczeniu co poprawia ukrwienie tkanek. Dlatego tak ważna jest ilość i jakość snu.
Na koniec zostawiłem to co ma, oprócz zdrowej diety, niebagatelny wpływ na ochronienie nas przed miażdżycą. Chodzi mi o aktywność ruchową. To właśnie brak aktywności fizycznej przyczynia się do rozwoju cukrzycy, ta zaś jest głównym czynnikiem rozwoju miażdżycy i innych chorób układu krążenia. Natomiast codzienna aktywność ruchowa powoduje obniżenie “złego cholesterolu” oraz trójglicerydów. Ograniczymy w ten sposób powstawanie blaszek miażdżycowych.
Żródło:
1) Mapa Zdrowia