Owoc żurawiny to jeden z najbardziej wartościowych produktów spożywczych dla ludzkiego zdrowia

Owoce żurawiny - wartosciowe produkty spożywcze

Dziś chciałbym szerzej opisać jeden z najbardziej wartościowych produktów spożywczych dla ludzkiego zdrowia jakim jest bez wątpienia owoc żurawiny.
Żurawina a także jarzębina, głóg czy pigwa należą do tzw. owoców póżnej jesieni, które zbiera się nawet po pierwszych przymrozkach. Najlepiej wtedy smakują.
Żurawina ma szerokie zastosowanie w kuchni ale także w lecznictwie.
W farmacji znalazła zastosowanie żurawina wielkoowocowa.
Najważniejsze składniki żurawiny to: kwas jabłkowy, kwas cytrynowy, kwas chinowy, kwas benzoesowy, fruktoza, naturalne witaminy: C, A, B1, B2, flawonoidy, kwercytyna, peonidyna, malwidyna, flawonole, taniny, glikozydy flawonowe oraz antocyjany. To właśnie antocyjany, proantycyjanidy mają największe znaczenie lecznicze owocu żurawiny. Związki te mają bardzo silne działanie przeciwbakteryjne. Owoce żurawiny uniemożliwiają  przyleganie szkodliwych drobnoustrojów do komórek wyścielających nasze drogi moczowe. Tworzą środowisko niesprzyjające rozwojowi bakterii chorobotwórczych i zmniejszają prawdopodobieństwo infekcji. Proantycyjanidy występują tylko w soku żurawinowym, nie ma ich w innych owocach, nawet w grejpfrutach.
Żurawina skraca czas trwania infekcji dróg moczowych i łagodzi związany z nim ból, pieczenie, swędzenie, i inne dolegliwości. Usuwa też przykry zapach rozkładającego się moczu, co nie jest bez znaczenia dla osób, które nie trzymają moczu.
Żurawina pomaga też zapobiegać infekcjom pęcherza moczowego w przypadku osób mających problemy z jego opróżnianiem np. w chorobach prostaty.
Mnie bardzo pomógł sok żurawinowy po długotrwałej kuracji antybiotykowej związanej z zakażeniem dróg moczowych Chlamydią trachomatis.

W związku z tym, że żurawina zawiera także flawonoidy (związki o właściwościach antyoksydacyjnych), można ją zastosować w chorobach serca. Flawonoidy mają zdolność do zmniejszania tempa tworzenia się zakrzepów krwi oraz wywierają korzystny wpływ na rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Zapobiegają one też  utlenianiu się cholesterolu, co w dużym stopniu zmniejsza ryzyko powstawania zmian miażdżycowych i zatykaniu się naczyń krwionośnych.
Żurawina może przyczyniać się również do zmniejszenia negatywnych skutków udarów czy wylewów do mózgu.

Zawarte w  owocach żurawiny taniny mają zastosowanie  w profilaktyce chorób wrzodowych przewodu pokarmowego. Te aktywne związki powstrzymują osadzanie się na śluzie żołądka bakterii Helicobacter pyroli, które jak wiemy są odpowiedzialne za choroby wrzodowe żołądka czy dwunastnicy.
Żurawina powstrzymuje także rozwój innych szkodliwych bakterii w naszym przewodzie pokarmowym, zwiększając jednocześnie populację tej dobrej flory bakteryjnej.

Warto dodać też, że żurawina zmniejsza zapadalność na choroby dziąseł i przyzębia, redukując szkodliwe bakterie występujące w jamie ustnej.
Sposób przyjmowania i dawkowania żurawiny.

Najlepsze formy stosowania to nierozcieńczony sok z żurawin lub nalewka albo  też preparaty w postaci kapsułek zawierających sproszkowany ekstrakt  z żurawiny.

W przypadku infekcji dróg moczowych najlepiej pić ok. 500 ml nierozcieńczonego soku z żurawin, lub 800 mg ekstraktu (2 kapsułki po 400mg w czasie posiłku lub między nimi).
Profilaktycznie stosować należy połowę tych dawek.
Żurawiny można przyjmować z antybiotykami lub innymi lekami.
W chorobach nerek i całego układu moczowego polecam picie 100% soku z żurawin.
Szczególną uwagę muszą jednak zwrócić osoby chorujące na kamicę szczawiową układu moczowego oraz  chorujące na osteoporozę – szczawiany zawarte w żurawinie blokują wchłanianie wapnia w jelicie.

Na koniec porada na zdrowe jedzenie… Żurawina z sałatą

Dla smakoszy polecam  żurawinę z sałatą, z sokiem z cytryny i oliwą z oliwek.
○ główka sałaty
○ 15 dkg suszonej żurawiny
○ sok z jednej cytryny
○ 3  łyżeczki cukru pudru
○ 1/4 szklanki  oliwy z oliwek
sałatka z żurawiną
Wymieszaj dokładnie sok z cytryny z cukrem pudrem. Dodaj oliwę i wymieszaj trzepaczką do ubijania piany (lub w zamkniętym słoiku).
Mieszaj aż oliwa straci przejrzystość. Dodaj żurawinę i odstaw do lodówki na pół godziny, żeby żurawina zmiękła.
Tuż przed podaniem wymieszaj sos z sałatą.
Smacznego!

One comment

  1. website pisze:

    Great topic and well written. Do you have any more resources about
    this that you reccommend?