Jak dokonać odpowiedniego doboru preparatów mineralnych?

sole mineralneSole mineralne są, obok witamin tymi związkami, bez których nie możliwe byłoby ludzkie życie. Stanowią one 4% masy ciała.

Składniki mineralne dzieli się na dwie zasadnicze grupy:
– makroelementy: wapń, fosfor, magnez, potas, sód, chlor, siarka
– mikroelementy: cynk, żelazo, miedż, mangan, fluor, jod, selen, chrom.

Organizm ludzki nie jest w stanie wytworzyć minerałów. Muszą być one dostarczone wraz z pożywieniem i to w odpowiednich ilościach oraz proporcjach.
Niestety nasza dieta jest coraz bardziej uboga w składniki odżywcze: minerały i witaminy.  Porady zdrowego odżywiania poświęcają wiele miejsca odpowiedniej zawartość soli mineralnych w naszym organiżmie. Okazuje się, że nawet niewielki niedobór soli mineralnych lub brak równowagi, może negatywnie wpłynąć na pracę wielu układów w organiżmie człowieka.
Poniżej przedstawiona tabela pokazuje układy organizmu wykorzystujące sole mineralne.

tabela pokazuje układy organizmu wykorzystujące sole mineralne
Coraz większą rolę w naszym życiu odgrywa suplementacja, czyli dodatkowe uzupełnianie naszej pożywienia w m.in. minerały. Aby zapewnić poprawną pracę w/w układów, bardzo ważny jest odpowiedni dobór preparatów mineralnych. Jest ich mnóstwo na aptecznych półkach.
Jak dokonać odpowiedniego doboru preparatów mineralnych ? Jak wybrać te odpowiednie preparaty, które rzeczywiście zapewnią równowagę naszemu organizmowi ?
Okazuje się, że ilość minerału w tabletce nie jest jedynym decydującym kryterium świadczącym o skuteczności danego preparatu. Ważna jest przede wszystkim przyswajalność. Aby podnieść skuteczność przyswajania danego minerału, muszą być często dodane dodatkowe substancje m.in. witaminy. Takimi przykładami są preparaty magnezu z witaminą B6 czy żelaza z witaminą C.
Najważniejszym elementem świadczącym o skuteczności preparatu jest jednak forma, w jakiej znajduje się minerał. Forma ta, decyduje o tym, ile minerału przyswoi nasz organizm z danego preparatu. Najlepiej przyswajalne są minerały zawarte w związkach organicznych, co jest określane mianem biodostępności. Biodostępność to ilość przyjętego do organizmu składnika odżywczego, która została wchłonięta i tym samym jest dostępna na potrzeby jego metabolizmu. Jeśli dany produkt jest nawet bardzo bogaty w sole mineralne, a ma słabą biodostępność, to niestety szkoda naszych pieniędzy, efekt suplementacji będzie bardzo mizerny. Doskonałym przykładem takiej organicznej formy minerałów są chelaty aminokwasowe.

Co to jest chelatyzacja minerałów ?

Otoczenie i związanie minerałów (żelaza, cynku, magnezu, manganu, żelaza i innych) z aminokwasami w stabilnej postaci nazywamy chelatyzacją minerałów.

Chelatyzacja jest naturalnym sposobem organizmu na przetransportowanie minerałów przez ściankę jelit w ramach procesu trawienia. Okazuje się, że organizm ludzki bardzo dobrze przyswaja aminokwasy.

Jednym z najskuteczniejszych pod tym względem są dwupeptydy, czyli dwa aminokwasy połączone ze sobą specjalnym wiązaniem. Takie połączenie cząsteczki minerału z dwoma cząsteczkami aminokwasu nazywamy diglicynianami. Organizm rozpoznaje takie połączenie jako związek organiczny i bardzo dobrze wchłania. Okazuje się, że dwupeptydy są wchłaniane w szybszym tempie niż pojedyncze aminokwasy.

Dlaczego chelaty aminokwasowe są o wiele skuteczniejsze niż minerały w związkach nieorganicznych, takich, jak np. węglany czy tlenki ?

Badania naukowe, potwierdziły, że  przyswajalność chelatów aminokwasowych jest o wiele lepsza niż połączenia minerałów ze związkami nieorganicznymi. Warto więc się zastanowić, zanim zbyt pochopnie kupimy tanie, ale słabo przyswajalne preparaty mineralne. Szkoda naszych pieniędzy i zdrowia również.

Na podstawie  tych badań, okazało się, że duże cząsteczki nie mogą łatwo przedostać się prze ściankę jelit. Dużo produktów dostępnych na polskim rynku ma zbyt dużą masę cząsteczkową (np. węglan wapnia), aby umożliwić łatwe przyswajanie.

Dzięki opatentowanej technologii firmy Albion udało się wyprodukować schelatyzowane minerały o wystarczająco małej masie cząsteczkowej, aby umożliwić im bardzo łatwe przenikanie przez ściany jelit do krwiobiegu. Okazało się, że otrzymano związek podobny do związku wytwarzanego przez organizm podczas naturalnej chelatyzacji. Jest to wielkie osiągnięcie!

Taki proces chelatyzacji gwarantuje stabilność pH cząsteczki minerału, co  z kolei zapewnia nienaruszalność chelatu minerału podczas całego procesu wchłaniania.

Inną ważną cechą chelatów firmy Albion jest neutralność tego związku mineralnego. Jest to bardzo istotne, ponieważ wiele związków minerałów z ładunkami elektrycznymi wchodzi w reakcję z innymi składnikami pokarmowymi oraz cząsteczkami naładowanymi przeciwnie. Mogą przez to tworzyć się substancje nieprzyswajalne. Ponadto związki minerałów z ładunkiem elektrycznym mogą dezaktywować inne ważne składniki odżywcze jak np. witaminy: E, C z grupy B a  także leki.

Reasumując należy kupować minerały same lub z witaminami, ale  minerały powinny występować w postaci  pełnych chelatów aminokwasowych. Zapewnioną mamy wówczas w prawie 100% przyswajalność minerałów.

Takimi przykładami dobrze przyswajalnych minerałów są glony (algi) – zobacz: https://modne.zdrowe.eu/porady-zdrowe-odzywianie-zdrowe-produkty-spozywcze/glony-to-przede-wszystkim-bogate-zrodlo-pozywienia-i-sposob-zapobiegania-chorobom/

I jeszcze jedno minerały należy przyjmować minimum przez 3 miesiące, profilaktycznie najlepiej w porze jesienno-zimowej i na wiosnę.

Pomocny przy wyborze odpowiedniego preparatu mineralnego będzie też poradnik “Witaminy, minerały i suplementy” – kliknij

witaminy-mineraly-i-suplementy

Comments are closed.