Czy sery pleśniowe są zdrowe?

sery pleśnioweJeszcze teraz na początku XXI wieku jest wiele osób, które nadal uważają, że nie należy jeść serów pleśniowych. Twierdzą oni, że pleśń na jedzeniu zwykle świadczy o zepsuciu.

A jak jest naprawdę, czy sery pleśniowe są zdrowe  ?

Sery pleśniowe są zdrowe, to świetne żródło wapnia i fosforu, czyli pierwiastków dzięki, którym mamy mocne zęby i kości. Wszystkie sery pleśniowe zawierają również spore ilości potasu i sodu. To właśnie te minerały odpowiadają za prawidłowy przebieg większości procesów w naszym organizmie, między innymi za prawidłową pracę mięśnia sercowego. Sery te są również bogatym źródłem witaminy A, naturalnych witamin z grupy B, a w szczególności witaminy B2 oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: D, E i K.

Szkodliwe pleśnie są te, które wytwarzają toksyny, takie jak mykotoksyny czy aflatoksyny. Powszechnie dostępne sery rzecz jasna nie są źródłem takich toksyn. I dlatego też sery od dziewięciu tysięcy lat uznaje się za zupełnie bezpieczne pod względem pleśni. A więc pleśniowe sery, takie jak niebieskie, Camembert, Brie czy Gorgonzola, są całkowicie bezpieczne. Co więcej, w wielu sytuacjach są wskazane. W niektórych państwach sery pleśniowe są podawane już dzieciom w pierwszym roku życia. Niestety pomimo 9000 lat mądrości, nadal można znaleźć przestrogi – niczym nie uzasadnione.

Tylko kobiety w ciąży powinny odstawić takie sery, ale pod warunkiem, że są robione z niepasteryzowanego mleka, aby uniknąć zakażenia listerią monocytogenes.

Taka bakteria mogłaby znajdować się w serze pleśniowym, ale tylko pod warunkiem, że ser ten wyprodukowano z mleka niepasteryzowanego. W Polsce jest zakaz sprzedawania serów z takiego mleka.

Comments are closed.