Czy sery pleśniowe są zdrowe ?

sery pleśnioweJeszcze teraz na początku XXI wieku jest wiele osób, które nadal uważają, że nie należy jeść serów pleśniowych. Twierdzą oni, że pleśń na jedzeniu zwykle świadczy o zepsuciu.

A jak jest naprawdę, czy sery pleśniowe są zdrowe  ?

Sery pleśniowe są zdrowe, to świetne żródło wapnia i fosforu, czyli pierwiastków dzięki, którym mamy mocne zęby i kości. Wszystkie sery pleśniowe zawierają również spore ilości potasu i sodu. To właśnie te minerały odpowiadają za prawidłowy przebieg większości procesów w naszym organizmie, między innymi za prawidłową pracę mięśnia sercowego. Sery te są również bogatym źródłem witaminy A, naturalnych witamin z grupy B, a w szczególności witaminy B2 oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: D, E i K.

Szkodliwe pleśnie są te, które wytwarzają toksyny, takie jak mykotoksyny czy aflatoksyny. Powszechnie dostępne sery rzecz jasna nie są źródłem takich toksyn. I dlatego też sery od dziewięciu tysięcy lat uznaje się za zupełnie bezpieczne pod względem pleśni. A więc pleśniowe sery, takie jak niebieskie, Camembert, Brie czy Gorgonzola, są całkowicie bezpieczne. Co więcej, w wielu sytuacjach są wskazane. W niektórych państwach sery pleśniowe są podawane już dzieciom w pierwszym roku życia. Niestety pomimo 9000 lat mądrości, nadal można znaleźć przestrogi – niczym nie uzasadnione.

Tylko kobiety w ciąży powinny odstawić takie sery, ale pod warunkiem, że są robione z niepasteryzowanego mleka, aby uniknąć zakażenia listerią monocytogenes.

Taka bakteria mogłaby znajdować się w serze pleśniowym, ale tylko pod warunkiem, że ser ten wyprodukowano z mleka niepasteryzowanego. W Polsce jest zakaz sprzedawania serów z takiego mleka.

Comments are closed.