Czy mleko jest zdrowe?

Czy mleko należy pić, czy mleko jest zdrowe dla człowieka?

Jedni mówią, że można pić. Drudzy mówią, że absolutnie nie wolno. Potem bądź tu mądry.

Prawda jest taka, że nie ma jednej i ostatecznej oceny sprawy. Mleko może zaszkodzić, albo może nie zaszkodzić. Wiele zależy od człowieka. Na przykład od tego, jak toleruje laktozę.

Laktoza to jest główny sprawca zamieszania. Laktoza to cukier mleczny. Występuje bogato tylko w mleku. Żeby strawić ten cukier, czyli po prostu mleko, w jelitach musi być aktywny enzym o nazwie laktaza. Najaktywniejszy jest u noworodków. Po odstawieniu mleka matki, aktywność enzymu spada. U wielu ludzi spada aż do 5-10% względem początkowej wartości. Taki człowiek nie toleruje mleka. Jeśli wypije ponad 200 do 500 ml mleka, wystąpią u niego wzdęcia i inne odpowiedzi ze strony jelit. Objawy pojawiają się, bo bez laktazy, laktoza w mleku zostaje niewchłonięta. Siedzi w jelitach, zamiast przejść do krwi i być zmetabolizowana.

Jeśli laktoza zostanie w jelitach, to zatrzyma wodę i wywoła biegunkę. Potem, po przejściu do jelita grubego, pod wpływem bakterii ulegnie fermentacji beztlenowej. Podczas tej fermentacji wytworzą się kwasy organiczne, głównie kwas mlekowy i duże ilości gazów.

Są jednak ludzie z wysoką aktywnością laktazy i tacy ludzie nie będą mieć objawów po wypiciu 200 ml, 500 ml, a nawet większej ilości mleka.

Na przykład . . .

  • w Szwecji tylko 2% ludzi nie toleruje mleka,
  • w Chinach zaś 93-100%,
  • w Tajlandii 98%,
  • w Wielkiej Brytanii tylko 6% ludzi nie toleruje mleka.

Sami Państwo widzą, jaka rozbieżność.

A w Polsce? Nietolerancja występuje u 20-25% dorosłych. U reszty aktywność laktazy wynosi ok. 60% w stosunku do wartości początkowej. Czyli większość Polaków, gdy wypije szklankę lub dwie mleka, nie czuję złych objawów. W jelitach mają dosyć laktazy, żeby rozszczepić cukier z mleka. Więc mówienie, że mleko jest złe lub dobre, jest wpadnięciem w skrajności i zejściem na bezdroża wiedzy. Taka wiedza jest pantomimą wiedzy, jest niepraktyczna.

A w sprawach żywienia — we wszelkich sprawach, które dotyczą zdrowia — potrzeba rozsądku i rzetelnego podejścia. Z rozsądku i rzetelności rodzi się prawda.

Comments are closed.